Daily we pray for Bishop David, our Bishop and Primus, for our clergy, for the sick and for reconciliation in divided parts of our world.

Today's prayer

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Ninian’s, Alyth; St Catharine’s, Blairgowrie and St Anne’s, Coupar Angus:  Kenny Rathband; David and Janice Cameron; Lay Reader – Lis Burke
  • Scottish Episcopal Institute – Kathhryn Sanderson  (Moray, Ross and Caithness Ordinand – Diaconate)
  • Diocese of Calcutta -St Thomas’s Church, Howrah; Paritosh Canning; Sandip Bisoi; Ananda Mohan Soren; Lopamurdra Mistry; Church Worker – Ms Evangeli Nayak

Prayer for an Episcopal Vacancy

Let us pray that a faithful Pastor may be given to this diocese:

Almight God, the giver of every good gift, bestow at this time, we pray, your especial blessing upon the clergy and lay representatives of the diocese of St Andrews, Dunkeld and Dunblane, and grant them in their deliberations the spirit of wisdom and understanding, that they may be guided by you to the choice of a chief Pastor who shall minister before you to the glory of your holy name, the good goverment of your flock and the welfare of your whole Church, through Jesus Christ our Lord.  Amen

 

1st day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Diocese of Aberdeen and Orkney – Vacancy
  • St Ninian’s Cathedral, Perth:  Hunter Farquharson; Celia Matthews; Richard Sutton (Chaplain to St Ninian’s Primary School); Geoffrey Hall
  • Scottish Episcopal Institute – Alice Amies (Moray, Ross and Caithness Ordinand)
  • Diocese of Calcutta: Bishop Ashoke Biswas

2nd day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our Episcopal Election process
  • All Souls Fife :  Dean Norby; Carol Latimer
  • Scottish Episcopal Insitute – Mike Blake (Aberdeen and Orkney Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Paul’s Cathedral: Nigel Pope; James Gomez; Jacob Amirthasingh (St Paul’s Cathedral Counselling Centre)

3rd day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our Episcopal Election process
  • St John’s, Perth:  Graham Taylor; Nerys Brown; +Bruce Cameron
  • Local Concerns: All who live and work around St John’s; for the work of our Buggy Club and all young families; our links in the wider community of Perth; the Food Bank and starter packs; and our involvement in Perth Action of Churches Together.
  • Scottish Episcopal Institute – Jennifer Bressers (Aberdeen and Orkney Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – CNI Wesleyan Church, Kolkata: Abir Adhikari

4th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • St Saviour’s, Bridge of Allan; Dom Ind; Lay Readers – Sue White; Nick Price; Eucharistic Ministers and all involved in ministry there
  • Local Concerns: Pupils at Bridge of Allan Primary School & Beaconhurst School; students at Stirling University; elderly at Ashford House; prisoners at Cornton Vale; those experiencing homelessness supported by Start-up, Stirling; churches working together through Stirling Interfaith Community Justice Group; link with St Thomas’s Episcopal Church and School, Houston, Texas and the ministry with tourists who visit Bridge of Allan.  For the church development in St Saviour’s during 2018/19.
  • Scottish Episcopal Institute – Roxanne Campbell  (Brechin Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Serampore Johannger Church: Sujoy Sarkar

5th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Diocese of Argyll and the Isles: Bishop Kevin
  • All Saints, St Andrews: Alasdair Coles;  David Day; Ian Michael;  David Brown; Malcolm Aldcroft;  Anne Haselhurst;  Gareth Saunders
  • Local Concerns: The Pastoral Visiting Group; care of visitors and pilgrims; support for Storehouse (the local Food Bank); support for University students and staff; enhancement of a cherished space for quiet prayer and reflection; our link with the Diocese of Mampong, Ghana
  • Scottish Episcopal Institute -Megan Cambridge (Moray, Ross & Caithness Lay Reader candidate)
  • Diocese of Calcutta – St Mary’s Church: Sukhendu Biswas; Saikat Nath; Philip Gupta

6th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our Episcopal Election process
  • The Cathedral Chapter: Provost – Hunter Farquharson; Dean – Kenny Rathband; Synod Clerk -Richard Grosse; Alison Peden; Bob Harley; Dom Ind and Paddy Allen
  • Scottish Episcopal Institute – Ellie Charman (Moray Ross and Caithness Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Union Chapel:  Pradeep Kr Nanda

7th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our Episcopal Election process
  • Highland Perthshire Group (Holy Trinity, Pitlochry; St Andrew’s, Strathtay; St Adamnan’s, Kilmeaveonaig and All Saints’, Kinloch Rannoch: Liz Baker; Lay Reader – Lesley Whitwood
  • Scottish Episcopal Institute -Jenny  Cornfield (Edinburgh Lay Reader candidate)
  • Diocese of Calcutta -Christ Church: Subhas Adhikary

8th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our Episcopal Election process
  • Dean:  Kenny Rathband
  • St Mary’s, Aberfoyle and St Andrew’s, Callander: Richard Grosse
  • Scottish Episcopal Institute – Henna Cundill (Aberdeen and Orkney Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Chinsurah Church; Gouranga Haldar

9th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;   our Episcopal Election process
  • Holy Trinity, Dunfermline and St Margaret’s, Rosyth: Alison Cozens
  • Local Concerns: Holy Trinity – for our Young Church and Youth Fellowship and their leaders and for our Vestry as we fund-raise for the work on our Hamilton Pipe Organ; for our sick adn housebound members and for our team of Eucharistic visitors.
    St Margaret’s – for good relations with our ecumenical partner Rosyth  Methodist Church; for our joint ventures such as the Triangle Coffee each Friday morning; for our conversations exploring our future ministry and mission together.
  • Scottish Episcopal Institute -Russell Duncan (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Peter’s Church: Vishwa Gain; Sebastian Zeeeba Hansda

10th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;   our Episcopal Election process
  • Bishop of Brechin – Vacancy
  • Strathearn Group of Churches (St Columba’s, Crieff; St Serf’s, Comrie; St Angus, Lochearnhead; St Fillan’s, Killin): Paddy Allen; Bill Rootes; Lay Reader – Kate Sainsbury
  • Local Concerns: For strong links between the four churches in their mission to their communities and for joy in the work.
  • Scottish Episcopal Institute – Jane Edwards (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Mark’s Church: Anup Mondol

11th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Andrew’s, St Andrews: Trevor Hart, Richard Evans, Gordon Oglivie, Jim Thomson; Lay Reader – Bea Cowan and all involved in ministry here
  • Local Concerns: Renewal and growth in the congregations; the Storehouse Food Bank; outreach to the wider community, including through the Butterflies (under-fives group) and Midweek (lunch and midday prayer) ministries.
  • All Youth Workers
  • Scottish Episcopal Institute – Don Grant (Moray Ross and Caithness Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Andrew’s Church; Swarup Bar

12th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;   our episcopal election process
  • St Modoc’s, Doune: Alison Peden
  • Local Concerns: Developing ecumenical relationships and the Doune Faith Forum; chaplaincy to Doune Primary School; growling our discipleship and spirituality
  • Scottish Episcopal Institute – Susan Henderson (United Reformed Church Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St John’s Church: Pradip Kr Nanda; Palash Dey who is studying for his MTh and Andrew Simmick who is now retired.

13th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Diocese of Edinburgh – Bishop John
  • St James’, Cupar and St Mary’s, Ladybank:  Roy Anetts; Jenny Black
  • Local Concerns: Chaplaincy to Kilmaron School and the Bethany Christian Trust.
  • Scottish Episcopal Institute – Jennifer Holden (Aberdeen and Orkney Ordinand)
  • Diocese of Calcutta: St George’s Church; John Nelson Ali

14th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal Eelection process
  • St John’s, Alloa: Vacancy; Lay Reader – Denis Fitzsimons
  • Local Concerns: The church council and congregation at this time without a permanent minister; Mission work with the Church Army; outreach in the community; protection of the building recently restored.
  • Scottish Episcopal Institute – Annie Hughes (St Andrews, Dunkeld & Dunblane ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Holy Trinity Church; Shyamal Pain

15th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • St James’, Dollar: Andrew Frearson
  • Scottish Episcopal Institute – Lee Johnston (Glasagow and Galloway Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Saviour’s Hindi Church; Martin Pakhare

16th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • St Paul’s, Kinross: David Mackenzie-Mills; Felicity Shaw
  • Local concerns: Thanksgiving for the timely restoration to our church roof and bell tower; that the renewal and updating of our church lighting will be framed within our wider missional aspirations; that we carefully nurture and grow the faith of our young people; that our church  community might be brought together in valuing music (and musicians who cultivate it) in worship and community outreach.
  • Scottish Episcopal Institute -Joanna Leidenhag (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – St Stephen’s Church  and Calcutta Hill Christian Church: Raghbir Masih

17th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;   our episcopal election process
  • St Mary’s, Kirriemuir: Bob Harley
  • Local Concerns:  Restoration work on the church building; the work of the Children’s Club and Sunday School; our support for a nine year old Indian boy at Dr Graham’s Homes, Kalimpong, in prayer, with lettres and finance towards his school fees.
  • Scottish Episcopal Institute – Caroline Longley (Edinburgh Lay Reader candidate)
  • Diocese of Calcutta – St James’s Church, Barangar: Nirod Stephen Nag

18th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • Bishop of Glasgow and Galloway – Bishop Gregor
  • St Mary’s, Birnam and St Columba’s, Stanley: Vacancy; Lay Reader (Stanley) – Graham Martin Bates
  • Local Concerns:  For all the congregation during the vacancy. that we may be the church in the world and that a priest may be inspired to fit our situation
  • Scottish Episcopal Institute – Katrina O’Neill (Moray, Ross & Caithness Ordinand – Diaconate)
  • Diocese of Calcutta: Diocesan Evangelist: Mr Shantanu Ghosh

19th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Mary’s, Newport-on-Tay: Vacancy
  • Local Concerns: The Vestry and the congregation during the interregnum, giving thanks for continued faithfulness and support of the regular congregation members; the clergy who take our services week by week; ecumenical relationships; the future, and all those involved in shaping future ministry at St Mary’s.
  • All Area Councils:  Dunblane; Dunkeld; St Andrews East and St Andrews West
  • Scottish Episcopal Institute – Harriet Oxley  (Glasgow & Galloway Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Bhowanipore Congregational Church:  Pradip  Biswas; Saikat Nath

20th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • St Michael’s Elie and St John’s, Pittenweem:  Samantha Ferguson; David Irvine
  • Scottish Episcopal Institute – Andy Philip (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta – Church of the Epiphany; Argho Biswas. Arpan Makhal

21st day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Ninian’s, Alyth; St Catharine’s, Blairgowrie and St Anne’s, Coupar Angus:  Kenny Rathband; David and Janice Cameron; Lay Reader – Lis Burke
  • Scottish Episcopal Institute – Kathhryn Sanderson  (Moray, Ross and Caithness Ordinand – Diaconate)
  • Diocese of Calcutta -St Thomas’s Church, Howrah; Paritosh Canning; Sandip Bisoi; Ananda Mohan Soren; Lopamurdra Mistry; Church Worker – Ms Evangeli Nayak

22nd day of each month

  • Primus – Bishop Mark:  our episcopal election process
  • St Peter’s, Kirkcaldy and St Leonard and St Margarget, Kinghorn; Christine Fraser
  • Local Concerns: The Kirkcaldy Food Bank, Fife Migrants Forum and the Interfaith Relations Group
  • Scottish Episcopal Institute – Jean Soutar (Aberdeen & Orkney Ordinand – Diaconate)
  • Diocese of Calcutta –  St Barnabas’ Church; Vishwa Vijay Gain

23rd day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Holy Trinity Stirling: Christoph Wutscher
  • Local Concerns: The youth work which is managed and run by Sarah and Alastair Shaw; the choir and Alastair Warwick – RSCM Co-ordinator for Scotland; Forth Valley MU  – Mary Kenyon and their work with the creche at HMP Glenorchil and support for women prisoners in HMP Cornton Vale; Street Pastors, Stirling
  • Scottish Episcopal Institute – Susan Ward (Edinburgh Ordinand  – Diaconate)
  • Diocese of Calcutta – St Thomas’s Church  Kolkata: Abir Adhikari; Thomas Harris

24th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Mary’s, Dunblane: Nick Green; Jeanette Allan; Peter Potter
  • Local Concerns: For the continuing growth and that the flourishing relationship with St Mary’s Episcopal Primary School would lead to more families connecting with the church.
  • The Bield at Blackruthven: Robin Anker-Petersen
  • All Hospital Chaplains: Hunter Farquharson, PRI; Graham Taylor, Murray Royal Hospital, Perth
  • Scottish Episcopal Institute – Thomas Ware (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta:  SArunima Hospice & Anisha Councelling Centre;  Suvabrota Das (Administrator)

25th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Diocese of Moray, Ross and Caithness – Bishop Mark
  • St Margaret’s, Tayport: Vacancy;  Lay Reader – Margaret Gray
  • Local Concerns: CATT (Churches Acting Together Tayport); local food bank which St Margaret’s are contributing to as well as supporting The Mission to Seafarers.
  • All in post-retiral ministry
  • Scottish Episcopal Institute – Olivia Williams (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta: St Saviour’s Tamil Church – Dr Samuel A Raj

26th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Central Fife Group – St Luke’s, Glenrothes and St Finnian’s, Lochgelly: Vacancy; Gerry Dillon; Margaret Dineley
  • Local Concerns: All who work with the local Food Bank and those in our area who have need of it; the local Churches Together Groups and the ecumenical work they do together to forge greater unity; the Benarty and Lochgelly Churches Together; services to the elderly; Food Banks in Cowdenbeath and Benarty and Street Pastors.
  • Scottish Episcopal Institute – Peter Woodifield (Edinburgh Ordinand)
  • Diocese of Calcutta –  Emmanuel Church: Edward John Wood

27th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St Kessog’s, Auchterarder and St James’, Muthill:  Tracy Dowling
  • Local Concerns: Auchterarder Churches Together and the Police Treatment Centre at Castle Brae, Auchterarder.
  • Scottish Episcopal Institute – Diocesan Advisors
  • Diocese of Calcutta – Osmond Memorial Church: Sorojit Biswas

28th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • Diocese of Brechin – vacancy
  • St Margaret’s, Leven: Vacancy; Lay Reader- Ian Scott
  • Local Concerns: The ecumenical partnership of Levenmouth Churches Together; the local Food Bank and all those involved in the service it provides and for street pastors in the community.
  • Diocesan Officials and Office Bearers:  Paul Keith, Registrar; Alicia Rootes, Diocesan Secretary; Nerys Brown, Diocesan Enabler of Mission; Dom Ind, Diocesan Director of Ordinands; Robert Nellist, Diocesan PVG Co-ordinator; Carol Aitchison, Bishop’s PA
  • Scottish Episcopal Institute – Bishop Kevin and the members of the Institute Council
  • Diocese of Calcutta – Duff Church: Biswajit Biswas; Margaret Nilanhana Ali

29th day of each month

  • Primus – Bishop Mark;  our episcopal election process
  • St John’s Forfar and St Margaret’s Lunanhead: David Cameron
  • Scottish Episcopal Institute – The Associate Tutors anda the members of teh Management Committee
  • Diocese of CalcuttaSt James’s Church, Kolkata:  Shreeraj Mohanty; Philip Gupta

30th day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our episcopal election process
  • Chapel of the Holy Trinity, Glenalmond: Giles Dove;
  • University Chaplains: Dom Ind, Stirling University; Alasdair Coles, Ministry to Anglican Students at  St Andrews University
  • All School Chaplains
  • Scottish Episcopal Institute: Families of candidates
  • Calcutta – Church of the Epiphany: Argho Biswas; Arpan Makhal; Sebastian Zeeba Handsa

31st day of each month

  • Primus – Bishop Mark; our eEpiscopal election process
  • The Chapel at Glamis Castle, Glamis: Joe Morrow
  • Conveners of Diocesan Committees:  Kenny  Rathband – Standing Committee and Mission Committee; John Ferguson-Smith – Administration Board; Nick Green – Congregational Growth Committee; Kenny Rathband –  Diocesan Buildings Committee; Trevor Hart – Ministry Committee and the Ministry Development Committee
  • Scottish Episcopal Institute – The Staff of the Scottish URC College; Alison Peden, SEI Chaplain; Anne Tomlinson, Principal; Mike Hull, Director of Studies; Denise Brunton, Administrator
  • Diocese of Calcutta: Lady Jane Dundas Hostel; Margaret Nilanjana Ali

3

 

3

 

Archives